Sledujte nás

Soška Spirit of Ecstasy má nový aerodynamičtější vzhled | 8. 2. 2022

  • Nová podoba ikonické sošky figurky Spirit of Ecstasy byla stvořena pro plně elektrickou budoucnost značky Rolls-Royce
  • Připravovaný plně elektrický vůz Spectre je dosud nejaerodynamičtějším produktem značky
  • Redesign sošky přispěl už u prvních prototypů ke zlepšení koeficientu aerodynamického odporu (cx) na pouhých 0,26
  • Modelování designu a testování v aerodynamickém tunelu věnovali zaměstnanci Rolls-Royce 830 hodin
  • Současně Muse, umělecký program značky Rolls – Royce  představuje porotu soutěže Spirit  od Ecstasy Challenge
  • Spirit of Ecstasy Challenge vyzvala umělce, aby vytvořili textilní díla inspirovaná právě ikonickou soškou
  • Uplynulo 111 let od roku 1911, kdy byla soška Spirit of Ecstasy oficiálně registrována jako duševní vlastnictví společnosti Rolls-Royce  Chybí zmínka o 6. únoru

„The Spirit  of Ecstasy je nejslavnějším a nejžádanějším automobilovým znakem  na světě. Ale je více než jen symbolem, je  ztělesněním naší značky a neustálým zdrojem inspirace a hrdosti jak pro značku  samotnou, tak pro naše klienty. Stejně jako my i ona  šla vždy s dobou, přitom ale zůstala věrná své  přirozenosti a charakteru. Její nejnovější podoba je ještě střízlivější a  půvabnější než kdy dřív, a je tak dokonalým symbolem pro nejaerodynamičtější  Rolls-Royce všech dob mířící do naší odvážné elektrické budoucnosti.“

Torsten  Müller-Ötvös, generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars

Rolls-Royce představuje nově redesignovaou ikonickou sošku Spirit of Ecstasy, která zdobí kapotu nového plně elektrického vozu  Spectre, 111 let ode dne, kdy byla 6. února 1911 zaregistrována jako duševní vlastnictví značky.

Nová podoba sošky figurky má nižší a dynamičtější postoj, který se ještě více přibližuje původním návrhům jejího tvůrce, ilustrátora a sochaře Charlese Sykese, z počátku 20. století. Její fyzická podoba také symbolizuje The  Expression – ztělesnění nového vizuálního jazyka značky.

Nová Spirit  of Ecstasy je vysoká 82,73 mm oproti původním 100,01 mm. Její róba, která za ní vlaje v proudu větru, a je často mylně označována jako „křídla“, byla rafinovaně přepracována, aby byla realističtější a aerodynamičtější.

Nejviditelnější změnou prošel její postoj. Dříve stála v mírném předklonu s nohama blízko u sebe. Nyní je skutečnou bohyní rychlosti. S jednou nohou nakročená vpřed a nízko skloněnou hrudí je připravena vzdorovat rychle proudícímu vzduchu a její dychtivý pohled míří vpřed. Tyto změny mají praktické i stylistické výhody a přispívají k pozoruhodným aerodynamickým vlastnostem vozu Spectre. Nejranější prototypy tohoto elektromobilu mají koeficient odporu vzduchu (cx) pouhých 0,26, což z něj dělá ten nejaerodynamičtější Rolls-Royce vůbec. Očekává se, že se tuto hodnotu podaří v rámci testování v roce 2022 dále snížit.

Nová podoba sošky zachycuje podstatu původních kreseb Charlese Sykese, ale místo pouhého překreslení nebo přepracování její nový tvar digitálně zkonstruoval počítačový modelář z Home of Rolls-Royce, který se věnuje kresbě živých modelů a sochařství. Zkušenosti z této oblasti byly nedocenitelné při vývoji rysů obličeje sošky a jejího výrazu, který zachycuje soustředění, ale zároveň také klid. Designeři z Goodwoodu konzultovali její vlasy, oblečení, držení těla i výraz se stylisty, čímž dodali její dynamice a vzhledu současnou auru.

Sošky byly doposud vyráběny starobylou metodou odlévání do ztraceného vosku neboli „cire-perdue“ a každá byla ručně dokončována, takže se vždy od sebe v malých detailech mírně lišily. Až do roku 1939 vyráběl sošky sám Charles Sykes a v duchu této tradice je lidský element zajímavým kontrastem k precizně zkonstruovanému automobilu, jejíž přídí vévodí.

Ačkoliv je to v moderní době poměrně vzácné, byly na sošce za její 111letou historii provedeny různé změny. Byla vyráběna v různých velikostech i materiálech a krátce dokonce i v kleče. Nová verze

vytvořená pro nový vůz  Spectre se objeví na všech budoucích modelech.  Současná Spirit of Ecstasy  zůstává u provedeních vozů Phantom, Ghost, Wraith, Dawn a Cullinan a na jejich Black Badge verzích.

„Před 111  lety se soška Spirit of Ecstasy stala oficiální součástí značky Rolls-Royce. Od  té doby reprezentuje duchovní směřování naší značky – naklání se vpřed, čímž  vyjadřuje neúnavnou snahu o pokrok, a její šaty ladně vlají ve větru a odrážejí  harmonii a klid našich vozů během  jízdy.  Pro Spectre a další následovníky je její postoj nižší a soustředěnější, je  připravena na bezprecedentní rychlost a vzhlíží k vzrušující budoucnosti,  která je určena přítomností.“

Anders  Warming, designový ředitel Rolls-Royce Motor Cars

UMĚLECKÉ  VYJÁDŘENÍ IKONY

Zároveň s představením nové podoby Spirit of Ecstasy ohlásil umělecký program Rolls-Royce Muse složení poroty soutěže Spirit of Ecstasy Challenge. Tato iniciativa zve všechny odvážné a bystré mladé kreativce, aby ukázali ikonu Spirit of Ecstasy v novém kontextu bez ohledu na  současný domov na motorovém voze Rolls-Royce. Tito mladí umělci vytvoří  vysoce koncepční díla, která překvapí, potěší i inspirují.

Pro každý ročník tohoto prestižního bienále vybere panel odborných poradců z celého světa médium, ze kterého vytvoří umělci interpretaci Spirit of Ecstasy. Pro tento ročník je jím textil. Váženými členy poroty jsou: Andres Warming, ředitel designového oddělení Rolls-Royce Motor Cars; Yoon Ahn, kreativní ředitelka Ambush a vedoucí oddělení šperků v Dior Men; Tim Marlow, ředitel a výkonný ředitel Design Musea v Londýně a Sumayya Vally, ředitelka jihoafrického architektonického studia Counterspace. Společně vyberou tři finalisty, kteří se této slavnostní události účastní.

Další Aktualita Prestižní ocenění Podnikatele roku 2021 v Moravskoslezském kraji získal Karel Kadlec Předchozí Aktualita Rolls-Royce Cullinan "Frozen Lakes" | Zimní pohádka o Cullinanu
Servis Jakožto výhradní dovozce vozů Rolls-Royce na český trh nabízíme našim klientům také poprodejní služby a péči. Zjistit více
Odběr novinek Přihlašte se k odběru novinek a získávejte nejnovější informace mezi prvními.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

© ARSYLINE 2024
Mám zájem o tento vůz
Zavřít
Upozornění
Zavřít