Sledujte nás

ROLLS-ROYCE PŘEDSTAVUJE VŮZ ARCADIA DROPTAIL: UNIKÁTNÍ ZAKÁZKOVÉ ZTĚLESNĚNÍ NEBESKÉHO KLIDU | 1. 3. 2024

  • Rolls-Royce Motor Cars představuje vůz Arcadia, v pořadí třetí exemplář ze série na zakázku stavěných modelů Droptail oddělení Coachbuild
  • Oslava tvarů: ojediněle čisté provedení základních linií vozů Droptail
  • Vůz nese jméno po Arkádii, místě známém v mytologii starověkého Řecka jako „nebe na Zemi“
  • Mistrovské dílo vyrobené na zakázku bylo představeno klientovi během soukromého ceremoniálu v Singapuru
  • Obsahuje nejsložitější číselník v historii Rolls-Royce, jeho zhotovení trvalo pět měsíců
  • Výroba dřevěných prvků zabrala 8 000 hodin
  • Model Droptail je první vůz s karoserií roadster v moderní historii značky Rolls-Royce 

 

Společnost Rolls-Royce Motor Cars s nadšením odhaluje Rolls-Royce Arcadia Droptail, skvostné zakázkové ztvárnění vrcholného klidu z dílny Coachbuild. Vůz je ztělesněním tichého vzdoru, oslavuje čistotu tvarů a přírodních materiálů a zároveň slouží jako provokující vyjádření osobního vkusu klienta. Vůz Arcadia Droptail si na zakázku nechal postavit zákazník, který má blízký vztah k architektuře a designu, a provedení jednotlivých detailů je svědectvím o citu a osobním pojetí luxusu majitele. Návrh provází jemnost tvarů a jistá zdrženlivost, v níž se odráží pevná víra ve schopnost odhalení základní podstaty.

Tento na zakázku zhotovený unikátní vůz si vypůjčil jméno z bájné říše Arkádie, která byla ve starověké řecké mytologii vylíčena jako „nebe na Zemi“ – země proslulá svou mimořádnou přírodní krásou a dokonalou harmonií. Automobil Arcadia Droptail stejně jako legendární území odráží vizi klienta, v níž roadster představuje klidný prostor, charakterizovaný jednoduchým přístupem, hloubkou zvolených materiálů a unikátními hmatovými vjemy. Díky tomu je dokonalým útočištěm před komplexností jeho pracovního života.

Při vytváření pocitu klidu se návrháři zakázkově řešeného vozu pustili do hlubin designu, sochařství a architektury z oblíbených regionů klienta, které se nacházejí po celém světě. Patří sem preciznost a bohatství moderních střešních tropických zahrad v Singapuru, Indonésii a Vietnamu a také britská tzv. biomimetická architektura, která napodobuje živé organismy a prosazuje poctivý přístup k výběru materiálů.

Vedle těchto podnětů se klient inspiroval i samotným automobilem a čistotou designového pojetí roadsteru Droptail.

 

EXTERIÉR: POCTA VOZU DROPTAIL

Aby designéři projektu Rolls-Royce Coachbuild naplnili přání klienta vyzdvihnout podobu vozu Droptail, navrhli pro karoserii uklidňující a přirozeně působící dvoubarevnou kombinaci odstínů. Snahou klienta bylo zpodobnit nadčasovou bílou, která se na první pohled jeví jako pastelová barva, ale při podrobnějším pohledu pod přirozeným světlem vytváří hravé tóny. Proto je hlavní barvou karoserie čistá bílá naplněná spoustou miniaturních hliníkových a skleněných částic. To nejen vytváří jiskřivý třpyt při dopadu světla na karoserii, ale při bližším zkoumání vyvolává iluzi nekonečné hloubky v laku. Specialisté značky Rolls-Royce tak s použitím větších hliníkových částic vyvinuli blýskavější a nápadnější metalízu.

Zásadní odlišnost od ostatních tří zakázkově postavených vozů Droptail představuje lakování spodních karbonových částí vozu v čistě stříbrném odstínu z palety zakázkových barev Bespoke místo toho, aby uhlíkové vlákno zůstalo zcela nebo částečně odhaleno. Vůz tak při pohledu z boku působí vizuálně odlehčený pro ještě intenzivnější dojem dynamiky.

Exteriér vozu Arcadia Droptail je bohatý na jemné detaily, avšak hlavním záměrem bylo vyzdvihnout tvar a proporce karoserie. Klienta zaujaly především čisté, monolitické povrchy vozu Droptail a odvážné použití převrácených ploch – tedy prvky, které jsou umocněny tlumenými barvami laku automobilu a jež odrážejí sluneční světlo či vrhají výrazné stíny. Zvýrazňuje se tím mnoho jemných designérských nuancí vozu Droptail.

 

INTERIÉR: DŘEVO V CENTRU ZÁJMU

Zatímco exteriér vozu Rolls-Royce Arcadia Droptail oslavuje tvary automobilu, interiér je hluboce osobním vyjádřením estetiky klienta a odráží styl, který si vytvořil ve svých rezidencích a obchodních prostorech po celém světě.

Návrh dřevěného obložení se stal ústředním tématem interiéru roadsteru Arcadia Droptail a hlavním zájmem klienta, jehož velmi specifická očekávání se soustředila na texturu, kresbu, barvu a bohatost samotného materiálu.

Nakonec bylo vybráno jako nejmodernější vyjádření těchto požadavků tropického dřevo Santos v provedení Straight Grain, a to i na základě jeho bohaté textury a vizuální nápaditosti, která je daná jedinečným, do sebe zapadajícím vzorem.

Použití tohoto tvrdého dřeva s vysokou hustotou v interiéru vozu Droptail představovalo pro řemeslníky značky skutečně náročný úkol. Santos Straight Grain je jeden z nejjemnějších druhů dřeva ze všech dýh používaných ve vozech Rolls-Royce – a pokud se s ním nezachází s nejvyšší opatrností, snadno se při zpracování poškodí a během sušení praskne podél kresby. Navzdory náročnosti práce s tímto citlivým materiálem se Santos Straight Grain uplatnil v celém interiéru vozu Droptail. K dosažení dokonalé kompozice a složité geometrie použili řemeslníci značky Rolls-Royce celkem 233 dřevěných obkladů, přičemž 76 jich bylo potřeba na zadní „palubu“.

Vzhledem k tomu, že Arcadia Droptail se bude používat i v tropickém podnebí, byla věnována zvláštní pozornost ochraně dřeva a procesu testování vnějších dřevěných panelů. Původně se zvažovaly nátěry používané na superjachtách, ale protože vyžadují pravidelnou údržbu a opětovné obnovování, tento přístup byl zavržen. Místo toho tvůrci vyvinuli na zakázku řešený lak Bespoke, který stačí aplikovat pouze jednou na celou dobu životnosti automobilu.

K ověření účinnosti této povrchové úpravy vytvořili specialisté značky Rolls-Royce jedinečný testovací proces, ve kterém byly kusy dýhy podrobeny drsnému zacházení ve speciálním stroji simulujícím globální extrémy počasí. Celá zkušební tortura se opakovala po dobu 1 000 hodin na 18 různých vzorcích, než byli specialisté značky spokojeni s výsledkem. Celkem si dřevěné díly a ochranný nátěr vyžádaly více než 8 000 hodin vývoje.

 

INTERIÉR: NADŠENÍ Z BÍLÉ BARVY 

Kožený interiér se nese ve dvou zcela na míru navržených odstínech, pojmenovaných po klientovi a vyhrazených výhradně pro jeho použití. Hlavní barvou kůže je zakázkový bílý tón, který pokračuje v motivu laku karoserie, a kontrastní kožené prvky jsou hnědé, aby dokonale doplňovaly vybrané dřevo.

Součástí interiéru je také nádherný zadní panel, který je typický pro všechny čtyři vozy Droptail a představuje největší souvislou dřevěnou část, jaká kdy byla na automobilech Rolls-Royce k vidění. Ve voze Arcadia Droptail pochází ze stejné dýhy s otevřenými póry Santos Straight Grain jako zadní „paluba“, je složena pod stejným úhlem 55° z individuálně kladených částí, které plynule přecházejí do obložení dveří. K přesnému umístění každého kusu dřeva byly použity nástroje CAD, a přestože se zdá, že celý panel vznikl pouze ze dvou zrcadlově obrácených částí dýhy, ve skutečnosti se skládá ze 40 částí, z nichž každá byla před umístěním do vozu digitálně načtena.

Použití dřeva na složitě prohnutém interiéru vozu Droptail přimělo konstruktéry Rolls-Royce, aby vyvinuli zcela nové nosné prvky pro několik komponent. Dramatické tvary palubní desky, obložení dveří a středová loketní opěrka musely dosáhnout mimořádné tuhosti, aby po složení dřevěných součástí byla zajištěna potřebná pevnost. Inženýři zvolili techniku vrstvení uhlíkových vláken používanou u závodních vozů formule 1, a získali tím extrémně tuhou základnu, na kterou již bylo možné aplikovat dřevěné prvky. Díky tomu lze zajistit prvotřídní tuhost bez ohledu na dynamickou zátěž.

 

HODINKY BESPOKE: PŮSOBIVÉ MĚŘENÍ ČASU

Palubní deska z dýhy Santos Straight Grain obsahuje hodinky navržené a vyvinuté designéry a řemeslníky oddělení Rolls-Royce Coachbuild. Toto mistrovské dílo haute horlogerie je nejsložitějším číselníkem značky Rolls-Royce, jaký byl kdy vytvořen: samotná montáž byla pětiměsíčním procesem, kterému předcházely více než dva roky vývoje.

Hodinky obsahují nádherný geometrický gilošovaný ornament v čistém kovu se 119 fazetami. Je to zároveň symbolický odkaz na dlouhou historii značky; protože klient poprvé spatřil svůj vůz na konci roku 2023 – tedy v roce, kdy společnost Rolls-Royce oslavila 119 let od svého založení. Speciálně navržený ciferník také obsahuje částečně leštěné, částečně kartáčované ručičky a 12 indexových značek – každou o tloušťce pouhých 0,1 mm. Aby byla zajištěna čitelnost hodinek, dali specialisté každé značce můstek a ručně ji namalovali pomocí kamery schopné zvětšit obraz až 100x.

Zkušební standardy značky Rolls-Royce vyžadovaly, aby specialisté značky čerpali z rozsáhlé palety materiálů. Například místo eloxování minutových značek, což je běžná praxe při výrobě hodinek, je povrch opatřen keramickým povlakem vybraným kvůli jeho trvanlivosti a také estetickým přednostem. Drobné části povlaku byly odleptány laserem, aby se odhalil zrcadlový povrch hliníkového materiálu pod ním. Každý díl v hodinkách, včetně na zakázku navrženého monogramu „dvojitého R“, byl jednotlivě vyroben z nerezové oceli a před montáží ručně vyleštěn.

Styl hodinek ladí s číselníky na přístrojové desce, a to jak z hlediska použitých materiálů, tak technologií či provedení. Vyznačují se stejným gilošovaným vzorem, stejně jako kartáčovaným a leštěným lesklým povrchem a matně bílými prvky, které připomínají barevné provedení vozu.

ARCADIA DROPTAIL: ELEGANTNÍ PROSTOR V DUCHU ŘADY DROPTAIL

I když je každý klient značky Rolls-Royce jiný, všechny spojuje jejich silná představa o výsledném voze. Požadavky tohoto klienta byly jasně zřetelné již od začátku. Převedení jeho komplexních, vysoce osobních emocí do dokonale sladěné a proveditelné konstrukce však představovalo značné množství práce. Právě zde se naplno uplatnily výhody ručního zhotovení vozu v oddělení Coachbuild s bezprecedentní časovou investicí – práce trvaly celkem přes čtyři roky – a jedinečným, těsným vztahem mezi klientem a značkou.

Tento jedinečný vůz série Rolls-Royce Droptail odráží mimořádnou důvěru klienta, jasnou vizi a dlouhodobý vztah s automobilkou Rolls-Royce Motor Cars. Význam vozu spočívá jak v jeho okouzlujícím minimalistickém provedení, tak v jedinečné dovednosti konstruktérů oddělení Rolls-Royce Coachbuild zachytit citlivost a duši jednotlivce.

 

„Program Rolls-Royce Coachbuild je vrcholným odrazem možností této neuvěřitelné značky a bezkonkurenčním příkladem v celém sektoru luxusních výrobků. V tomto oddělení spolupracují nejvlivnější jedinci světa s našimi designéry, konstruktéry a řemeslníky, aby zhmotnili zcela nové nápady. Společně vytvářejí nádherné automobily, které se stanou nejen ceněnou součástí osobního příběhu klientů, ale také přispívají k hrdé historii společnosti Rolls-Royce Motor Cars. Zadavatelé se zajímají o každý aspekt těchto mistrovských děl, která vznikají zásluhou podle mého názoru nejtalentovanějšího týmu odborníků v luxusním průmyslu. Arcadia Droptail je dokonalým příkladem tohoto přístupu. Vůz je hluboce spojen s osobností a preferencemi klienta a při zachycení jeho charakteru jsme mohli učinit inspirativní designová, řemeslná a konstrukční řešení, která světu ukazují naše ambice a jedinečné schopnosti.“Chris Brownridge, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars

Další Aktualita ROLLS-ROYCE GHOST PRISM: NADČASOVÝ ZPŮSOB SEBEVYJÁDŘENÍ Předchozí Aktualita ROLLS-ROYCE MOTOR CARS PRAGUE ZÍSKAL TITUL „SVĚTOVÝ PRODEJCE ROKU“
Servis Jakožto výhradní dovozce vozů Rolls-Royce na český trh nabízíme našim klientům také poprodejní služby a péči. Zjistit více
Odběr novinek Přihlašte se k odběru novinek a získávejte nejnovější informace mezi prvními.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

© ARSYLINE 2024
Mám zájem o tento vůz
Zavřít
Upozornění
Zavřít