Watch us

UNIKÁTNÍ ZAKÁZKOVÁ ÚPRAVA ROLLS-ROYCE BESPOKE: PROJEKT YEAR OF THE DRAGON JE MEZINÁRODNÍ OSLAVOU ČÍNSKÉ KULTURY | 8. 2. 2024

  • Rolls-Royce představuje čtyři na zakázku vyrobené vozy z programu Bespoke nazvané Year of the Dragon neboli Rok draka – tři modely Phantom Extended a jeden vůz Cullinan vznikly při příležitosti lunárního Nového roku, který letos připadá na 10. února
  • Velkolepá oslava čínského kulturního dědictví je určena klientům z celého světa
  • Do detailu provedené prvky našly inspiraci v tradičním symbolu draka, včetně jedinečného ručně malovaného ztvárnění na panelech u spolujezdce vpředu; vytvoření každého díla trvalo více než dva týdny
  • Vůbec první vyobrazení draka na prosvětleném zakázkovém stropním obložení Starlight vytváří 677 „hvězd“
  • Jemné vyšívání na opěrkách hlavy zachycuje draka v pohybu – každý motiv obsahuje 5 449 stehů a jeho dokončení trvalo více než 20 hodin

Rolls-Royce Motor Cars představuje čtyři velkolepé zakázkově upravené modely Year of the Dragon, které vznikly v rámci individualizačního programu Bespoke při příležitosti lunárního Nového roku, který začíná 10. února 2024. Tyto vzácné a působivé vozy byly navrženy a ručně vyrobeny v centrále značky Rolls-Royce v Goodwoodu. Tři modely Phantom Extended a jeden Cullinan vzdávají hold čínskému kulturnímu dědictví. Stejně jako čínská kultura překračuje národní hranice, i pro tyto výrazně upravené automobily jsou určeny klientům po celém světě.

Motivy čerpají inspiraci z draka, odvěkého a mezinárodně známého symbolu síly, úspěchu a prosperity. Pro zakázkově pojaté vozy Year of the Dragon vytvořili návrháři ze specializovaného oddělení Rolls-Royce Bespoke moderní a minimalistické vyjádření draka, který dosud nebyl v Rolls-Royce nikdy použit, a přitom zůstali věrni jeho tradiční podobě.

NOVÉ POJETÍ ZNÁMÉHO SYMBOLU: UMĚNÍ JEDNODUCHOSTI

Tři vozy ze série Year of the Dragon obsahují na přístrojové desce panely zdobené vysoce moderními uměleckými díly, které novým způsobem interpretují podobu draka. Všechny jsou ručně zhotoveny jedinou umělkyní z automobilky Rolls-Royce a každý z nich představuje osobité odhalování různých tónů červené barvy, která v čínské kultuře představuje prosperitu a štěstí. Jednotlivé umělecké výtvory jsou výsledkem více než dvoutýdenní detailní práce.

Ke vzniku složitého trojrozměrného motivu bylo potřeba použít několik odstínů červené, nanesených na sebe ve čtyřech samostatných fázích. Nejprve byl počáteční obrys načrtnut bez zřetelných okrajů, aby se vytvořil efekt plamene, jako by byl drak zavěšen v ohni, což odráží jeho slavnostní a sváteční povahu. Následovaly další tři vrstvy v tmavších odstínech červené, do kterých autorka přidala více detailů a hloubky. Každá z těchto barev byla individuálně namíchána z různých poměrů červené, bílé, žluté a hnědé a jen tento proces trval tři dny. Čtyři vrstvy se spojily a vytvořily natolik realistický trojrozměrný efekt, že se zdá, jako by kresba byla do přístrojové desky vyryta.

Aby se dosáhlo tak jemných detailů, byl na každou vrstvu barvy nanesen lak. Lakování je náročný proces, zvláště když probíhá na bílém pozadí, protože jakákoliv nedokonalost – například zbloudilá částečka červené barvy – by byla okamžitě vidět. Umělkyně z automobilky Rolls-Royce proto jednotlivé dokončené vrstvy před každým lakováním důsledně vyčistila a jemně obrousila.

MINIMALISTICKÝ PŘÍSTUP TAKÉ NA ČALOUNĚNÍ INTERIÉRU

Motiv draka se nenápadně objevuje po celém interiéru vozu. Na opěrkách hlavy každého ze čtyř sedadel je elegantně vyobrazen červeným prošíváním Phoenix, což vytváří výrazný kontrast s kůží sedadel, která je nabízena v černé nebo bílé barvě. K vytvoření dojmu pohybujícího se draka museli umělečtí řemeslníci přesně vyrovnat směr a hustotu stehu. Zásadní změny v úhlech stehů podél ocasu dále umocnily celkový efekt a vytvořily pocit plynulosti. Každá výšivka obsahuje 5 449 stehů a její dokončení trvalo přibližně 20 hodin.

Zadní sklopné stolky provedené v klavírní černi obsahují ve třech vozech minimalisticky pojaté ztvárnění čínského zvěrokruhu z vykládané nerezové oceli. Názvy zvířat představujících každý rok jsou vepsány tradiční čínskou kaligrafií a drak je zvýrazněný zlatou barvou. Také drak uprostřed motivu je ve zlatém provedení. U čtvrtého vozu je v dýze s černým klavírním lakem podoba draka vytvořena z nerezové oceli.

Nejdramatičtějším ztělesněním mýtického tvora je zakázkové stropní obložení Starlight, vytvořené v rámci programu Bespoke výhradně pro tyto vozy během tříměsíčního úsilí návrhářů a vývojových pracovníků. Nad sedadly řidiče a spolujezdce tvoří 677 jednotlivě umístěných „hvězd“ z optických vláken abstraktní motiv draka, obklopeného dalšími 667 zářícími body. Aby se dosáhlo dokonale přesného umístění všech miniaturních světel, bylo potřeba více než 20 hodin výhradně ruční práce. Exemplář určený pro exkluzivní showroom Rolls-Royce Private Office v Šanghaji se navíc vyznačuje jedinečným provedením s červenými „hvězdami“, které tak přitahují pozornost nápadným a soudobým odkazem na symboliku červené v čínské kultuře.

Každý z vozů Phantom Extended obsahuje umělecky navržené panely v palubní desce, označované jako Galerie. Díla jsou pečlivě chráněna čirým sklem, které bez přerušení pokrývá celou přední část interiéru. K zhotovení motivu byla použita uhlíková vlákna a návrh evokuje rychlost a pohyb, čímž doplňuje podobu draka. Interiér dále obsahuje zakázkové koberečky z jehněčí vlny, dokonale barevně sladěné s koženým čalouněním.

ÚPRAVY KAROSERIE

Návrháři z oddělení Bespoke vytvořili rovněž unikátní barevné odstíny pro jednotlivé modely: dvoubarevnou kombinaci červené Cherry s povrchovou úpravou Crystal přes šedou Selby s povrchovou úpravou Crystal pro Cullinan; a dvoubarevnou variantu stříbrného laku a červené Cherry nebo celočerné provedení s úpravou Crystal pro zakázkové vozy Phantom Extended.

Všechny čtyři automobily z programu Bespoke dále obsahují podél karoserie ručně malovanou linku v červeném odstínu Phoenix, jejíž součástí je decentní motiv draka. Každý drak směřuje doprava, což symbolicky představuje orientaci na východ – směrem, kde vychází slunce.

„Naším cílem bylo vytvořit moderní interpretaci draka a zachytit jeho podstatu jako symbol síly. Jeho provedení připomíná pohyb a energii a vyjadřuje draka jako zdroj mocné energie, vše je přitom zobrazeno do hloubky a s komplexností, která odráží dominantního ducha mýtického tvora a ztělesňuje jeho přítomnost. Pro celé oddělení Bespoke byla práce na novém pojetí této ikony skutečně inspirativní. Naši umělečtí tvůrci přidali dračímu výrazu svůj vlastní jemný rozměr i charakter a ukázali, že jeden motiv lze zobrazit různými způsoby pomocí odlišných materiálů a řemeslných technik.“

Rebecca Daviesová, návrhářka oddělení Bespoke, Rolls-Royce Motor Cars

TECHNICKÉ ÚDAJE

  • Phantom Extended: Kombinovaná spotřeba a emise CO2 podle NEDC: 15,1 l/100 km a 345 g/km. Kombinovaná spotřeba a emise CO2 podle WLTP: 15,2–15,9 l/100 km a 348–362 g/km.
  • Cullinan: Kombinovaná spotřeba a emise CO2 podle NEDC: 15,2 l/100 km a 348 g/km. Kombinovaná spotřeba a emise CO2 podle WLTP: 16,1–16,5 l/100 km a 368–377 g/km.
Next News ROLLS-ROYCE MOTOR CARS PRAGUE ZÍSKAL TITUL „SVĚTOVÝ PRODEJCE ROKU“ Previous News Rolls-Royce Motor Cars Prague loni překonal další rekord.
Authorized Service As the exclusive Rolls-Royce dealership for the Czech market, we offer our clients the ultimate in after-sales service and care. Read more
Newsletter Subscribe to newsletter and get the latest information first.

Sending this form you agree with our privacy policy.

© ARSYLINE 2024
I'm interested in this car
Close
Warning
Close