Watch us

SLOVENSKÁ PREMIÉRA MODELU SPECTRE: VÝZNAMNÝ HISTORICKÝ MILNÍK PRO ROLLS-ROYCE MOTOR CARS PRAGUE | 15. 3. 2024

  • Oficiální premiéra modelu Spectre na Slovensku
  • Přichází první elektrický vůz Rolls-Royce, který je začátkem nové éry značky
  • Model Spectre definuje zcela novou třídu automobilů – ultraluxusní elektrické superkupé
  • Nejnáročnějším testovacím a vývojovým programem v historii značky se i modelu Spectre podařilo dosáhnout jízdy „jako na létajícím koberci“ typickou pro vozy Rolls-Royce


Model Spectre stojí na počátku vzrušující nové kapitoly historie společnosti Rolls-Royce Motor Cars, je to start čistě elektrické éry této značky. Oznámení příjezdu prvního vozu Rolls-Royce s čistě elektrickým pohonem v roce 2021 představovalo zásadní moment v dějinách luxusních automobilů a mobility. Od toho momentu se model Spectre vydal na pozoruhodnou cestu a prošel velmi náročným a důkladným testovacím programem, v jehož rámci najely prototypy více než 2,5 milionu kilometrů. Konstruktéři strávili více než 50 000 hodin na místě řidiče, aby mohli analyzovat a precizně doladit jeho jízdní parametry a charakteristiku.

Dlouho očekávaná slovenská premiéra se konala právě dnes v hlavním městě.

Nigel Baker, velvyslanec Spojeného království na Slovensku, v otevíracím proslovu uvedl: „Rolls-Royce je příběhem britského úspěchu a ikonická soška Spirit of Ecstasy se stala jedinečným symbolem pro to nejlepší z Británie. Velmi mě těší, že se značka Rolls-Royce rozhodla prezentovat tento výjimečný nový automobil i v Bratislavě, a jsem velmi hrdý, že zde na Slovensku můžeme ukázat to nejlepší z britského designu, techniky a řemesla.“

Karel Kadlec, majitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars Prague, byl hostitelem akce a při této slavnostní příležitosti uvedl: „Tato premiéra je historickým milníkem, který přesahuje obyčejné odhalení nového člena modelové rodiny značky Rolls-Royce. Je to opravdu výjimečný pocit prožít tuto slavnostní chvíli s našimi zákazníky a přáteli značky tady v Bratislavě a tím zvýraznit naši neustálou přítomnost na Slovensku.“
Rolls-Royce nastolil precedens vytvořením zcela nové třídy automobilů – ultraluxsních elektrických superkupé. Model Spectre je spojením elegance a inovativních technických řešení, nadchne svým impozantním a zároveň lehkým a důsledně propracovaným zjevem. Působí dojmem výjimečné síly, a to díky nejširší mřížce masky chladiče, jaká byla kdy na vozidle značky Rolls-Royce použita. Jednotlivé lamely mřížky, která svým ztvárněním připomíná antický panteon, jsou umístěny tak, aby vytvářely hladší a plynulejší povrch pro optimalizaci proudění vzduchu v přední části vozidla. Velkorysé proporce modelu Spectre spolu se vzrušující siluetou splývající zadní části typu fastback vizuálně navazují na typické tvary rychlých automobilů a lodí známých z historie. Ucelená plocha prosklené části kabiny bez viditelných hran výrazně přispívá k nejnižší hodnotě koeficientu aerodynamického odporu v historii značky Rolls-Royce cd = 0,25.

Soška Spirit of Ecstasy na masce chladiče také prošla aerodynamickou optimalizací, její design, tvarování a testování ve větrném tunelu trvalo celkem 830 pracovních hodin.
Na excelentní a nekompromisní tvary karoserie navazuje interiér, ve kterém Spectre nabízí posádce útočiště v bezkonkurenčním luxusu. Jeho součástí jsou nejpokročilejší technické prvky z programu Bespoke, které inspirovalo nadčasové tajemno noční oblohy. Podsvícené obklady dveří Starlight Doors tvoří celkem 4 796 jemně svítících „hvězdiček“. Alternativně mohou být dveře, které se otevírají proti směru jízdy, obloženy dřevem Canadel. Tento obklad je vyroben z jediného plátu dřeva, který je precizně umístěn pod úhlem 55 stupňů, aby evokoval pohyb vozidla i v rámci kabiny.
Konstruktéři společnosti Rolls-Royce dokázali dále optimalizovat celohliníkovou podvozkovou platformu s prostorovým rámem „Architecture of Luxury“, která tvoří společný základ všech modelů značky Rolls-Royce. Model Spectre byl od počátku navrhován pro elektrický pohon. Promyšleným použitím dílců z hliníku lisovaného při vysokých teplotách a zapracováním akumulátoru jako nosné části šasi se podařilo dosáhnout o 30 procent vyšší tuhost karoserie než u jakéhokoli jiného dosavadního modelu značky Rolls-Royce. Flexibilní možnosti platformy umožnil konstruktérům umístit podlahu v poloviční výšce prahů, tedy nemusela být nad ani pod nimi. Mezi podlahou a akumulátorem vznikl prostor pro vedení kabelů a potrubí klimatizace a tím, že akumulátor je umístěn na spodku karoserie, vytváří naprosto hladký povrch spodní části vozidla.
Model Spectre má nejkomplexněji propojené funkce v historii značky. Konstruktéři revoluční vytvořili síť spojení. „decentralizovanou inteligenci“. Tento systém umožňuje přímou a neomezenou výměnu informací mezi více než 1 000 funkcemi vozidla, čímž se výrazně podařilo ještě více pozvednout pro značku Rolls-Royce typicky vysokou míru pohodlí.

Vyhlášená jízda „jako na létajícím koberci“ je u modelu Spectre výsledkem náročného testovacího a vývojového programu. Jen doladěním průběhu regenerativního brzdění strávili více než 1 500 hodin, díky tomu nepůsobí silně, přestože jej stále posádka jemně vnímá. Během testování na Azurovém pobřeží ve Francii se doladila charakteristika špičkového odpružení Planar, které v modelu Spectre prošlo digitalizací do další vývojové fáze. Tvoří jej orchestr systémů s precizně definovanými reakcemi na podněty řidiče a stav vozovky. Toto vše spolu funguje jen díky nejnovějším softwarovým a hardwarovým řešením. Zážitek z jízdy typický pro vůz Rolls-Royce pomáhá dále pozvednout umístění trakčního akumulátoru. Jeho přínosem je nízká pozice sezení, interiér obklopující posádku a také extra odhlučnění o hmotnosti téměř 700 kilogramů.
„Spectre přináší všechny kvality, kterými se značka Rolls-Royce proslavila po celém světě – tichou, klidnou a hladkou jízdu – a to je důkaz, že elektrifikace vozu Rolls-Royce skutečně sluší. Je to silné vyjádření našeho cíle, symbol jasné a odvážné budoucnosti, do které se značka Rolls-Royce překlápí začátkem své čistě elektrické éry,“ zdůraznil Frank Tiemann, ředitel korporátní komunikace společnosti Rolls-Royce Motor Cars pro střední a východní Evropu a střední Asii během premiéry nového modelu v Bratislavě.
„Od prvního oznámení příchodu modelu Spectre na trh bylo cítit rostoucí vzrušení a nadšení od Vysokých Tater až po Šumavu. Pozitivní reakce, které jsme obdrželi, posílil naši víru v utužení vztahů se Slovenskem, čímž se snažíme udržovat exkluzivitu, kterou naši klienti očekávají,“ dodal Pavel Kalouš, brand manager ve společnosti Rolls-Royce Motor Cars Prague.

Previous News ROLLS-ROYCE GHOST PRISM: NADČASOVÝ ZPŮSOB SEBEVYJÁDŘENÍ

Photogallery

SLOVENSKÁ PREMIÉRA MODELU SPECTRE: VÝZNAMNÝ HISTORICKÝ MILNÍK PRO ROLLS-ROYCE MOTOR CARS PRAGUE

Rolls-Royce Spectre in Bratislava 1.lores.jpg Rolls-Royce Spectre in Bratislava 3.lores.jpg Rolls-Royce Spectre in Bratislava 2.lores.jpg Spectre debuts in Slovakia.Kalous.Baker.Kadlec.lores.jpg Spectre debuts in Slovakia.NigelBaker.lores.jpg
Previous News ROLLS-ROYCE GHOST PRISM: NADČASOVÝ ZPŮSOB SEBEVYJÁDŘENÍ
Authorized Service As the exclusive Rolls-Royce dealership for the Czech market, we offer our clients the ultimate in after-sales service and care. Read more
Newsletter Subscribe to newsletter and get the latest information first.

Sending this form you agree with our privacy policy.

© ARSYLINE 2024
I'm interested in this car
Close
Warning
Close