Watch us

Rolls-Royce Wraith Black Badge Black Arrow | 13. 4. 2023

SKVĚLÝ ZÁVĚR ÉRY TRANSFORMACE

  • Rolls-Royce Motor Cars představuje kolekci vozů Wraith Black Badge Black Arrow – závěrečné provedení modelu Wraith, nejvýkonnějšího vozu Rolls-Royce v historii
  • Jedná se o poslední kupé s motorem V12, které značka postaví před vstupem do plně elektrické budoucností
  • Na voze byla použita tzv. přechodová barva, jedna z nejsložitějších povrchových úprav, jakou kdy Rolls-Royce vyrobil
  • Designový koncept byl inspirován vozem Thunderbolt, který ve 30. letech minulého století stanovil světové rychlostní rekordy
  • Stropní obložení Starlight Headliner programu Bespoke je tvořeno 2 117 „hvězdami“ z optických vláken
  • Všechny vnitřní výplně dveří jsou vyrobeny z 320 kusů intarzie s cílem vytvořit výrazný hmatový zážitek
  • Premiérou je nová povrchová úpravou interiéru v „klubovkové“ kůži

Rolls-RoyceMotor Cars dnes při příležitosti ukončení výroby jednoho z nejvícepersonalizovaných automobilů v historii značky odhaluje Wraith Black BadgeBlack Arrow. Toto mistrovské dílo individualizačního programu Bespoke, které jeomezeno na pouhých 12 exemplářů pro celý svět, je zároveň posledním kupé smotorem V12, které Rolls-Royce kdy vyrobil, než se pustí do své odvážné novéelektrické éry.

WRAITH: KULTURNÍ IKONA

Wraith byl uveden na trh vroce 2013 a stal se jedním z nejdůležitějších a nejvlivnějších modelů, kterékdy byly v Goodwoodu navrženy a vyrobeny. Tento model, který je více zaměřenýna výkon než jeho předchůdci Phantom Coupé a Ghost, zásadně změnil vnímání vozůRolls-Royce a poprvé ke značce přivedl nové, mladší skupiny zákazníků. Jehoširší kulturní význam podtrhuje bezpočet odkazů na Wraith v hudbě, filmovétvorbě, umění a módě. 

ODKAZ NA LEGENDÁRNÍ MOTORV12

Dramatická silueta modeluWraith s karoserií typu fastback charakterizovala dynamické pojetí tohoto vozu,který byl v roce 2016 dále zvýrazněn představením verze Wraith Black Badge.Toto úderné vyjádření síly vozu na prahu éry s novým typem pohonu nabízíjednu z nejvyšších úrovní výkonu, jaké kdy vůz Rolls-Royce s motorem V12dosáhl.

Když však designéři ainženýři z Goodwoodu zvažovali, jak nejlépe zakončit éru modelů Wraith,rozhodli se pro kolekci vozů Wraith Black Badge Black Arrow hledat inspiraci ustejně významného vozu s motorem V12 v letitém a legendárním odkazu značkyRolls-Royce. V roce 1938 kapitán George Eyston – jehož smělé a statečné úsilídefinuje ducha verze Black Badge – vytvořil se speciálním vozem Thunderbolthodnotou 575,335 km/h světový pozemní rychlostní rekord. Toto sedmitunovéosmikolové monstrum poháněly dva letecké motory Rolls-Royce V12 řady „R“. Vypuknutídruhé světové války v následujícím roce ale ukončilo Eystonovo úsilí a všechnydalší rekordy již byly vytvořeny s jinými typy motorů s jiným uspořádáním.Vzhledem k tomu je Thunderbolt stále historicky nejrychlejším automobilem smotorem V12, jaký kdy byl postaven.

Rekordní pokusyThunderboltu se odehrály na legendárních Solných pláních Bonneville v Utahu vUSA. Proti jasu zářivě bílého povrchu a pod žhnoucím sluncem bylo díky odrazůmod leštěné hliníkové karoserie vozu téměř nemožné přesně rozeznat, kdy vůzprojel měřicím zařízením. Eyston proto přišel s důmyslným řešením, kteréspočívalo v tom, že na boky vozu nechal namalovat velké černé šipky se žlutýmikruhy, které byly dobře vidět i při vysoké rychlosti. To dává dnešní kolekciWraith Black Badge Black Arrow jak jméno, tak jedinečný historický kontext.

UNIKÁTNÍ LAK KAROSERIE

Exkluzivní zakázkováúprava vozu Wraith Black Badge Black Arrow nabízí plné barevné stupňování mezidvěma tóny – stříbrnou Celebration a černou Diamond. Na černý lak byla nanesenakrycí vrstva s částicemi skla „Crystal“, aby se opticky umocnil přechodmezi těmito dvěma barvami a bylo dosaženo výrazného efektu rozmazání pohybuzepředu směrem vzad. Tato exkluzivní technika z programu Bespoke také dodávákaroserii jemnou texturu inspirovanou hrubým povrchem Solných plání vBonneville. Vysoce blyštivý krycí lak vzniká více než 12 hodin trvajícímleštěním, aby bylo dosaženo povrchu připomínajícího sklo.

KONTRASTNÍPALETA

Kontrast k odstínupřechodové barvy zajišťují zářivě žluté elementy na nárazníku a proužky nakolech z programu Bespoke, které jemně připomínají žlutý kruh v černé šipce naThunderboltu. Dalším novým prvkem u vozů Rolls-Royce je provedení vzpěry do V,umístěné mezi maskou chladiče a motorem. Ta je rovněž provedena v zářivě žlutébarvě, která jemně přitahuje pozornost k motoru V12 za tmavým chromovaným rámemmřížky verze Black Badge. Zářivě žlutá barva je použita i na základně zvrstveného uhlíkového vlákna sošky Spirit of Ecstasy na přídi vozu se žlutýmprstencem s vyrytým názvem této kolekce.

PALUBNÍ DESKA ODKAZUJE NADĚDICTVÍ MOTORU V12

Na počest tohoto vůbecposledního kupé s motorem V12 od automobilky Rolls-Royce spolupracoval týmpracovníků jejího programu Bespoke složený z designérů, uměleckých řemeslníků ainženýrů na vytvoření jedinečného uměleckého díla pro palubní desku modeluWraith Black Badge Black Arrow. Působivý hmatový dojem dovedně odráží současnýmotor V12 v modelu Wraith. V souladu s „noir“ atmosférou rodiny modelů BlackBadge je tento velmi propracovaný vzor vyrytý do jediného plátu černěpotaženého hliníku, který odhaluje lesknoucí se kov pod ním a poskytuje odvážnévizuální spojení s hliníkovou karoserií rekordního vozu Thunderbolt.

DÝHA Z PROGRAMU BESPOKE

Protisměrně se otevírajícídveře provedení Black Arrow jsou obloženy černým dřevem s otevřenými póry vesložitém designu zahrnujícím více než 320 vícesměrných a laserem vytvořenýchintarzií, které napodobují popraskaný nepravidelný povrch Solných pláníBonneville. Toto neobyčejné provedení je použito také na zadním panelu, kterýodděluje dvě zadní sedadla a připomíná vodopád. 

KONZOLA JAKO OSLAVARYCHLOSTI

Thunderbolt prošel běhemsvé existence řadou vzhledových úprav. Výsledná podoba vozu, který vytvořilrekordy připomínané modelem Wraith Black Badge Black Arrow, je navždy zachovánav jeho osvětleném, leštěném hliníkovém provedení, které je zapouzdřené pod sklemna středové konzole.

NOVÁ „KLUBOVKOVÁ“ KŮŽE

Interiér verze Black Arrowse honosí novým typem materiálu vyvinutým speciálně pro tuto kolekci. Loketníopěrky, výztuhy sedadel, tunel převodovky, detaily dveří, dveřní úložnéprostory a spodní panel palubní desky jsou potažené „klubovkovou“ kůží, jejížzáměrně větší lesk a ještě hlubší černé zbarvení poskytují jemný kontrast kmatné barvě kůže s přírodními texturami vozů Rolls-Royce. Přirozené znaky kůžejsou záměrně zdůrazněny, aby dodaly interiéru viditelné „čáry života“ apřiblížily se tomu, co bylo ve své době popisováno jako „typ sedadla řidičeklubového křesla, který George (Eyston) preferuje nade vše ostatní“. V souladus používáním odvážných barevných tónů řady Black Badge je kůže předních sedadelve světle žlutém odstínu. Opěrky hlavy jsou na vnější straně opatřeny vyšívanýmmotivem šipky, která poskytuje bohaté hmatové detaily a odkazuje na symbolšipky namalovaný na hliníkové karoserii Thunderboltu, který sloužil pro to, abyelektrické měřicí zařízení vůz „vidělo“ a zachytilo ho v plné rychlosti.

POMOCNÍK PRO UDRŽOVÁNÍSMĚRU

Pokud je volant nastavendo přímého směru, tmavé značení v poloze dvanáct hodin je zarovnáno s podobnýmvzorem na sedadlech. To odkazuje na černé čáry, které Eystonův tým namaloval nabílé solné pláni, aby mu jako jediná funkční pomůcka při rychlostech přes 550km/h pomohla udržet směr. Jako uznání významu tohoto značení je tato linka vzáměrně asymetrické linii vedena od volantu k sedadlům řidiče a zadníchcestujících.  

KONSTELACE PRO REKORD

Je příhodné, že i BlackArrow po vzoru rekordního Thunderboltu drží svůj vlastní rekord. Stropníobložení Starlight Headliner v modelu Wraith Black Badge Black Arrow vnáší dointeriéru dramatickou atmosféru noční oblohy a obsahuje 2 117 „hvězd“ zoptických vláken – největší počet, jaký kdy měl vůz Rolls-Royce. Všechnyjednotlivě ručně uspořádané „hvězdy“ zobrazují Mléčnou dráhu při pohledu zrozlehlých otevřených prostor a souhvězdí přesně tak, jak vypadaly nad Solnýmipláněmi v Utahu 16. září 1938, tedy v den Eystonova posledního, stále platnéhorekordu.

HODINY S ČERNÝMI ŠIPKAMI

Luneta palubních hodin,inspirovaná analogovými přístroji ze 30. let, odkazuje na syrovou, technickouestetiku interiéru Thunderboltu, vylepšenou černými ručičkami, které napodobujíboční šipky rekordního vozu. Jsou obklopeny nápisem „Bonneville“ a hodnotou357,497 mil/h, stále platným rekordem Thunderboltu pro vozy s motorem V12.Další detail šipky je na speciálních prazích vozu.

PLAKETANA MOTORU

Exkluzivní plaketa programuBespoke je přichycena na krytu motoru na potvrzení toho, že se jedná o poslednímotor V12, který kdy byl namontován do kupé Rolls-Royce. Plaketa je vyrobena zjednoho kusu leštěného kovu a je na ní monogram V12 v zářivě žluté barvě anápis „Final Coupé Collection“ v černém provedení. 

Všech 12 exemplářů kolekcemodelu Wraith Black Badge Black Arrow již má své majitele po celém světě. 

TECHNICKÉ ÚDAJE

WraithBlack Badge: Kombinovaná spotřeba a emise CO2 podle NEDC: 16,1 l/100km a 367 g/km. Kombinovaná spotřeba a emise CO2 podle WLTP:16,4–16,2 l/100 km a 370–365 g/km

Next News SPOLEČNOST ROLLS-ROYCE MOTOR CARS PRAGUE POVEDE PAVEL KALOUŠ Previous News HISTORICKÝ PRODEJNÍ REKORD ZAVRŠUJE PŘELOMOVÝ ROK PRO ROLLS-ROYCE MOTOR CARS
Authorized Service As the exclusive Rolls-Royce dealership for the Czech market, we offer our clients the ultimate in after-sales service and care. Read more
Newsletter Subscribe to newsletter and get the latest information first.

Sending this form you agree with our privacy policy.

© ARSYLINE 2024
I'm interested in this car
Close
Warning
Close